Biblioteczka w domu i sposoby na jej zaprojektowanie

Szczęściarze mający własny, duży dom i również posiadający dużego księgozbioru, mogą pozwolić sobie komfort posiadania domowej biblioteczki. Jest to oddzielne pomieszczenie wypełnione książkami. Pokój ten może także stanowić domowa kancelarię – miejsce do pracy z biurkiem i laptopem.

biblioteczka w domu

Autor: Seward Construction CO
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbędnymi meblami w tym izbie będą półki na książki. Jest tu sporą dowolność w kwestii wyboru – dobrym rozwiązaniem stanowią regały stojące. Dobrym patentem będzie tu zakupienie przeszklonych gablot na książki – zniwelujemy nadmierne zbytniego brudzenia się. Zdecydowanie należy spojrzeć na to, czy szafki mają regulowaną wysokość – tomy bywają różne, od olbrzymich, albumowych formatów po wydawnictwa wręcz kieszonkowe. Kolejna opcja do rozpatrzenia to półki wiszące – powinniśmy jednak tu pamiętać, że publikacje są dużo ważą, i należy wybrać modele które taki duży obciążenie wytrzymają, nie wspominając już o odpowiednim mocowaniu do ściany. Musimy zastanowić się także nad poustawianiem regałów – czy będą stały jedynie pod ścianą, czy może także zajmą część pokoju, tworząc osobny zespół korytarzy. Tak niewiele i biblioteczka (zobacz biblioteczka sosnowa) w mieszkaniu gotowa.

biblioteka w domu

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

W rogu pokoju polecamy postawić narożne biurko z komfortowym krzesłem, będzie ono tworzyło miejsce pracy domowników. Dobrze je dobrać kolorystycznie i stylistycznie do regałów książkowych. Ponadto można zadbać o wygodne siedzisko, przy którym postawimy niewielki stolik kawowy i wysoka, stojąca lampa. Stanie się bardzo dobre miejsce do czytania i relaksu. Przyda się również mały radioodbiornik bądź odtwarzacz muzyki.

Jeśli mamy duży księgozbiór, ale nie mamy możliwości zagospodarowania nań osobnego pomieszczenia możemy zadbać, by w każdym z pokoi książkowy regał – oryginalnym rozwiązaniem są regały o podwójnej głębokości – zyskamy wtedy większą przestrzeń na książki, które można ustawić w dwóch rzędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*