Jakie farby są najbardziej odpowiednie do drewna? Na co zwracać uwagę w trakcie wyboru? Co jest najbardziej ważne?

Drewno jest wszechstronnym materiałem, który wykorzystuje się do wyprodukowania elementów wykończenia oraz wyposażenia każdego mieszkania. Najlepiej i bezpiecznie używać farby akrylowe, które są bardzo dobre do zastosowania w budynkach mieszkalnych. Przed zaczęciem prac najbardziej korzystnie wybrać najlepszą emulsję, która zabezpieczy drewno na kilka następnych lat. Niezbędne są też kolory, które będą decydować o walorach dekoracyjnych drewna. Drewno znajdujące się w mieszkaniach nie może być pomalowane preparatami olejnymi i ftalowymi.

renowacja mebli

Autor: Horst JENS
Źródło: http://www.flickr.com

To w rzeczywistości bardzo solidne preparaty, lecz ich zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu przez bardzo długo. Farby do drewna i metalu, takie jak farba akrylowa są wodorozcieńczalne: jeger.pl. Nie posiadają więc przykrego zapachu, może być więc bezpieczne stosowana na meblach, ramach lub lamperii. Można ją bezpiecznie stosować w pokojach dziecięcych czy różnego rodzaju powierzchniach, jakie są narażone na powierzchniowe zadrapania. Zdecydowanie istotną zaletą emalii akrylowych do drewna jest duża przyczepność. Zapewnia ona łatwość malowania ścian i pozostałych powierzchni. Ponadto, w taki sposób pomalowane powierzchnie szybko wysychają. Już po godzinie od malowania nasza nawierzchnia jest już zupełnie sucha. Następną warstwę farby jesteśmy w stanie nałożyć już po sześciu godzinach. Dla porównania jesteśmy w stanie podać czas schnięcia farb ftalowych – dwanaście godzin. Ciekawą alternatywą są także farby alkidowe. Zapewniają one solidne powłoki fluoropolimery na powierzchniach drewnianych czy metalu. Są to najczęściej produkty rozcieńczalnikowane.

fraba

Źródło: pixabay.com

Na farbie nie warto oszczędzać, z tego powodu najbardziej warte polecenia są te z wyższej cenowej półki. Tego rodzaju emalie cieszą się najbardziej solidną opinią, mają neutralny zapach i nie ulegają odbarwieniom. Ich znaczącym atutem są silne właściwości kryjące, ułatwiają one znacznie proces malowania. Jedyną wadą takich farb jest jak wiadomo cena zakupu. Szczególnie jest to ważne, kiedy jesteśmy zmuszeni pomalować większe powierzchnie. To najważniejszy powód dla którego klienci skłaniają się ku modelom ze średniej półki cenowej. To oferuje optymalne rozwiązanie, czyli bardzo wysoką jakość farby, a ponadto korzystna cena dla każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*