Jakie powierzchnie można dekorować metodą decoupage?

Aby udekorować rzeczy w takiej technice, należy zaopatrzyć się w profesjonalne materiały i specjalne Urządzenia. W dobrych papierniczych marketach, dostać moglibyśmy specjalne farby, kleje i lakiery do takiej metody ozdabiania.
Wszelkie towary bazowe wybierać trzeba zależnie od rodzaju płaszczyzny, która będzie dekorowana techniką decoupage.

decoupage

Autor: Dire Italia
Źródło: Max-Fliz
Inną bazę zastosujemy w przypadku drewna, a odmienną, gdy dekorujemy nawierzchnię metalową lub ceramiczną. Do przedmiotów drewnianych wykorzystywane są specjalistyczne lakiery gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie z metalu wymagają antykorozyjnej gruntowej farby.

Sądzisz, że ten artykuł jest interesujący, ale potrzebujesz kilka dodatkowych wątków. Nie wahaj się – najedź na podany link i idź do źródła (https://wielkor.pl/).

Do tektury jako baza stosowana jest farba akrylowa albo tynk akrylowy. Podkład akrylowy bardzo szybko schnie i bardzo dobrze wiąże się z olejnymi farbami oraz farbami wodnymi. Fundamentalnymi towarami, w które powinniśmy się zaopatrzyć, są to specjalny klej do serwetek i usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek służył będzie także do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w sprayu niezbędny będzie do podtrzymywania serwetek na ozdabianej płaszczyźnie. Do klejenia można by także używać zwykłego kleju poliwinylowego, ale trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, aby można go było łatwo rozprowadzać na płaszczyźnie.

Do techniki decoupage jest używany akrylowy lakier na podstawie wody, lakier olejny oraz lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest łatwy do nanoszenia oraz szybko schnie. Najkorzystniej stosować taki lakier do nanoszenia warstw. Lakier olejny jest to lakier gęsty i jest odporny na ciepło, dlatego doskonale nadaje się na powłokę wykańczająca i powłokę zabezpieczającą. Z czasem lakier taki przybiera żółtawy kolor, co nadawać może interesujący rezultat postarzenia. Lakier emulsyjny nakładany jest na pomalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego odcienia.

Ten lakier można by wykonać samemu. Rozmieszać trzeba równe części farby oraz kleju poliwinylowego lub akrylowego lakieru na bazie wody oraz dodać dwie części wody. Ponadto w decoupage stosowane są lakiery wykańczające w płynie albo w żelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*