Oświetlenie wnętrz

To, jaki rodzaj oświetlenia zastosowany jest w danym pomieszczeniu, jest niezwykle ważne. W życiu codziennym często nie docenia się roli dobrego oświetlenia. Powinno być ono odmienne dla każdego rodzaju wnętrza, a do tego powinno spełniać rozmaite wymagania. Od właściwego światła uzależniony jest bowiem komfort pracy i siedzenia w określonym pomieszczeniu. Oświetlenie ma także wielki wpływ na zdrowie człowieka.

Przy nieprawidłowym lub zbyt małym świetle wzrok szybko ulega zmęczeniu. Stałe siedzenie w takim pomieszczeniu prowadzi czasami do uszkodzenia lub osłabienia wzroku, a także do zmęczenia i migreny. Niebezpieczne jest szczególnie niewłaściwe światło w miejscu pracy, w którym spędza się zazwyczaj dużo godzin każdego dnia. Niezależnie od faktu, czy używane są lampy klasyczne, czy nowoczesne świetlówki, w każdym wnętrzu trzeba zorganizować dostateczne i właściwe oświetlenie.

Oświetlenie kuchenne

kuchnia

Autor: Centrilobular
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia pomieszczenie, w którym? zazwyczaj wykonuje się dużo precyzyjnych prac. Poza światłem dziennym konieczne jest więc właściwe oświetlenie sztuczne. Ma to tym większe znaczenie w przypadku kuchni, która nie ma dopływu światła dziennego. Kuchnie tego rodzaju najczęściej występują w lokalach gastronomicznych. Czynności takie jak na przykład krojenie warzyw wymagają dobrego oświetlenia, w innym przypadku człowiekowi grozi niebezpieczeństwo. Oświetlenie kuchni w większości przypadków składa się z wielu elementów. Oprócz górnego źródła światła często występują inne, przykładowo w pobliżu kuchenki gazowej. Można więc regulować w różny sposób rodzaj oświetlenia w zależności od potrzeby.

Oświetlenia łazienkowe

Światło w łazience również jest bardzo istotne. W pomieszczeniu tym wykonuje się wiele czynności higienicznych, do których potrzeba dobrego dopływu światła. Lampy łazienkowe powinny być rozmieszczone w kilku punktach. Niezwykle ważne jest, by lustro lampy łazienkowe było odpowiednio oświetlone. Dlatego czasami w zestawie z lustrem łazienkowym są specjalne źródła światła. W nowoczesnych, luksusowych łazienkach często także jest opcja dowolnego przyciemniania oświetlenia, tak by można było uzyskać efekt relaksującego półmroku. Jest to potrzebne przy kąpieli, której celem jest odpoczynek i odstresowanie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*