Sklejka – bardzo popularny surowiec

Materiałem chętnie wykorzystywanym w dziedzinie budownictwa, w wytwarzaniu mebli, ale też przez majsterkowiczów jest sklejka. Co powinniśmy o niej się dowiedzieć?

Pośród materiałów kompozytowych znajduje się tak naprawdę sklejka. Do powstawania sklejki można zastosować bardzo różne gatunki drewna. Najczęściej sklejki produkowane z drewna sosnowego, olchowego lub z drewna brzozowego. Cechą wyróżniającą sklejki jest możliwość wspaniałego wymodelowania. Jest więc ona nieprawdopodobnie chętnie wykorzystywana do wytwarzania mebli.

meble

Autor: outreachr.com
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz tego wykorzystuje się ją w przemyśle szkutniczym. Jednym z typów sklejki jest sklejka lotnicza. Tego pokroju sklejka wyróżnia się nieprawdopodobnie dużą wytrzymałością. Do jej wyprodukowania zastosowane jest wyłącznie drewno brzozy. Ten rodzaj sklejki najchętniej używają aktualnie modelarze, najczęściej też służy do rekonstrukcji starych modeli samolotów i szybowców. Do złączenia danych warstw sklejki używa się przeróżnych rodzajów kleju. W zależności od typu kleju można otrzymywać sklejkę wodoodporną, suchotrwałą lub półwodoodporną.

Każdy z wymienionych rodzajów sklejki charakteryzuje się zróżnicowanymi właściwościami, dlatego też różne jest jej przeznaczenie.Zobacz: sklejki. Sklejki suchotrwałej w odróżnieniu od półwodoodpornej nie będzie można stosować w pomieszczeniach wilgotnych.

Wodoodporną można stosować na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ ze wszystkich typów jest naprawdę odporna na wilgoć i na niekorzystne warunki atmosferyczne. Opcji zastosowania sklejki jest nieprawdopodobnie wiele. To z niej powstają kadłuby do przedmiotów pływających, elementy drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, tablice reklamowe i informacyjne, zabawki, przeróżnego rodzaju opakowania. Stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem na polskim rynku budowlanym

materiały budowlane

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

jest sklejka elewacyjna jest wykorzystywana coraz częściej jako materiał na elewacje domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej. Dostępna jest w zróżnicowanych grubościach, w różnorodnych wymiarach i kolorach. Różne są też jej ceny. Inną nazwą stosowaną dla sklejki jest nazwa dykta. Słowo tobędzie pochodziło z obcego bo niemieckiego języka Dickte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*